“Adalet Bakanının cübbesi yoktur”

“Adalet Bakanının cübbesi yoktur”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “sosyal medyadan tutuklama siparişi” verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. 

 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “sosyal medyadan tutuklama siparişi” verilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twiter’da kendisine hakaret ettiği belirtilen kişinin adli kontrolle serbest bırakılmasına tepki göstermişti. Abdülhamit Gül ise yaptığı açıklamada, “İşleyeyişi beğenmeyen itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” dedi.

Ankara Hakimevi’nde “5. Yılında İstinaf Mahkemeleri Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Adalalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ifadeleri şöyle:

“Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz. Adalet Bakanından da bu işleyişe müdahale etmesini bekleyemez. Adalet Bakanının cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim.

İki yıla kadar hapis cezası gerektiren bir suçta tutuklamanın yasak olduğunu hepimiz biliyoruz. Hakaret suçu da bu yasak kapsamındadır. Konunun teknik ayrıntılarına yabancı olan vatandaşlarımızın tepkisini anlayışla karşılarız. Hatta bu tür tepkiler, mevcut kuralların gözden geçirilmesi yönünde bir toplumsal talep olarak okunabilir. Ancak bu tür değerlendirmelere bazen teknik uzmanlığını varsaydığımız kişilerin de iştiraki düşündürücüdür. Yargıyı kanunları uyguladığı için suçlamak, eleştirmek insaflıca değildir. Yargı kimsenin sıfatına bakmaz, kanun önünde herkes eşittir. Yüce Meclis kişiye, olaya özgü kanun çıkarmıyor. İster yürütmede, ister yargıda görev üstlenmiş olalım, hepimiz yasa tenfiz memurlarıyız”

haber: evrensel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM