• DOLAR
  6,8062
  %-0,12
 • EURO
  7,4182
  %-0,16
 • ALTIN
  378,30
  %-0,46
 • BIST
  8,2959
  %0,02
“Kitabımız bir kılavuzdur…”

“Kitabımız bir kılavuzdur…”

Sitemiz yazarlarından Serra Taşköprü ile, kısa süre önce yayınlanan “Hesaplanmış sessiz manipülasyon yoluyla işlen suçlar ve yasal boyut” adlı yapıtını konuştuk.

 

Sitemiz yazarlarından Serra Taşköprü ile, kısa süre önce yayınlanan “Hesaplanmış sessiz manipülasyon yoluyla işlen suçlar ve yasal boyut” adlı yapıtını konuştuk.

Sözcük olarak “manipülasyon” okurlara yabancı gelmeyecek, ancak günlük yaşamda hangi boyutta olduğu, hangi biçimiyle koşullarımızı zorladığı, ne yapılması gerektiği konularına açıklayıcı bilgiler içeren söyleşiyi okurlarımıza sunuyoruz…

Taşköprü’nün, yapıtı üzerine hazırladığımız sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Öncelikle bu söyleşiye ayırdığınız zaman için teşekkür ederim. Yazılarınıza kısa bir süre önce tanık oldum. İlginç konular var. Ancak önce sizi tanımak istiyorum; Serra Taşköprü kimdir?

Sayın Erol öncelikle ben teşekkür ederim. Size ve ekibinize tarafıma ve yazılarıma verdiğiniz değer için minnet duymakla emekçi insanlardan olduğunuz için sizleri takdir ederim.

Evet yazdıklarım çoğumuz için ilginç gelse de esasında farketmediğimiz, gözardı ettiğimiz bazı gerçeklerin farklı şekilde dile getirilmesinden ibarettir.

Evet avukatım. Ancak hiçbir zaman avukat kimliğimi sosyal ve özel hayatımda kullanmayı tercih etmemekteyim. Avukat kimliğimi duruşmalarda, işlerini takip ettiğim çoğu müvekkille iletişiminde görebilirsiniz. Sen nasıl avukatsın? Böyle avukat olur mu? sorusuna bir ara çok denk geldim. Sık sık bu ve bunun gibi sorulara maruz kaldım. Evet bilinen daha doğrusu düşünülen avukat profilinin dışında bir kişiliğe ve niteliğe sahibim. Benim gibi olan az da olsa avukat var. Ben ulaşılabilir avukatlardanım. Üstten bakmayı değil yanyana beraber yürümeyi tercih ederim. Şöyle ki avukat ve müvekkil ilişkisi bir ekip çalışması gibi olmak zorundadır.

Serra Taşköprü deyince ilk akla gelen sahip olduğu iyi yüreği ve niyeti kendine has yani özgü bir insan olduğu gerçeği olmalıdır. Avukatlık sadece bir meslektir ve kimliklerimden biridir. Suçluyu da savunduğum oldu mağduru koyduğum da. Avukat profesyonelliği gereği budur. Suçluyu savunan avukata şiddet uygulanmamalıdır. Herkesin savunulma hakkı vardır. Bu hakkın korunmasına çalışan meslektaşlarıma şiddette bulunulmamalıdır.  Maalesef yıllar önce mesleğimin ilk yıllarında mağdur konumundaki çocuğun annesi tarafından saldırıya uğradımdı.

Serra Taşköprü koyu bir hayvanseverdir. Ailesiyle yaşayan Çakıl isminde köpekleri olan bir ailenin ilk çocuğudur. Kadıköy’de doğmuştur. O zamanki adıyla Kadıköy Şifa Yurdu’nda. Anne tarafı İstanbul baba tarafında ise Nevşehir ve Bartın illeri vardır. Taşköprü soyadı Kastamonu Taşköprü’den gelmektedir.

Serra Taşköprü sevgiyi ve aşkı her şeyin üstünde yıllarca tutmuş biri olarak bu yüzden bol acılı, yanlış teşhisli yıllar geçirmiştir.

Serra Taşköprü çoğu zaman anlaşılamamış ya da yanlış anlaşılmıştır. Siz değerli okuyucular göstermiş olduğunuz ilgi ve benimle kurmuş olduğunuz empati için çok teşekkür ederim. Samimi ve dobra biri olarak geçmiş ve olumsuzluklar sadece benim ilham kaynağım olabilir. Hayat ve acılar benim hayattaki duruşumu dikleştirdi. Buradan bütün aşklarıma bana yanlış davranmış olan tüm insanlara teşekkür ederim. Sayelerinde güçlü ve emin biri oldum. Hayatı sevdiğim her erkek bana öğretti. Tabii ki onlar değil ben yaşadıklarımdan ders aldım.

Daha önce “manipülasyon” dendiğinde, “insanların, kendi bilgileri dışında yönlendirmesi” olarak düşünür, “ne olabilir ki” derdim. Ancak yazılarınızda vurguladığınız konulardan en önemli “suçlar”… Örneğin hangi suçlar?

Özellikle garantörlerin yani sorumluluğu olan kişilerin uyguladıkları her tür olumsuz nitelikteki manipülasyon örneğin ebeveynlerin yani annelerin babaların ya da avukat, hekim, müdür, öğretmen gibi diğer garantör yani güvencecilerin bu yolla işleyebilecekleri suçlar aşırı önem arzetmektedir. Bu gibi garantörler aynı zamanda tek çare manipülasyonunu yani tek çare benim dedirtecek şekilde kendilerine bağımlı kılma noktasına getirmeleri de sözkonusu olabilmektedir. Memur suçlarından eğer hekim psikiyatristse ya da bir psikoloğu düşünelim ya da bir avukat ya da öğretmeni memur konumundaysalar işte burada intihara yönlendirme, ihmali suretiyle kasten adam öldürme gibi ölümle sonuçlanabilecek çok ağır cezayı gerektiren suçlar işlenebilmektedir. Bu durum sadece manipülatör ya da kadın olan manipülatris için de tehlikelidir ki suçlara sürükleneboelecek maruz kalan kasten adam öldürme suçunu da işleyebilir.

“Hesaplanmış sessiz manipülasyon yoluyla işlen suçlar ve yasal boyut” yapıtında neler var, okur hangi konuları bulabilecek?

Kitap her ne kadar benim yapıtım olsa da hepimizi ilgilendirdiğinden kitabımız demeyi daha uygun buluyorum. Bu kitabımız bir kılavuzdur. Danışabileceğiniz ruhu olan ve sizleri anlayabilecek bir pusuladır. Edinmenizi tavsiye ederim. Zaten 1. Basım’da elde edeceğim kazanç yayınevim tarafından hayvanlara ve bipolar arkadaşlarımıza bağış olarak dernek çatısı altında aktarılacaktır.

Bireyin, başkaları tarafından yönlendirilerek “suça” sürüklenmesi… Bunun kurtuluşu yok mu?

Evet suça sürüklenmemek olabilse de biraz fazla zordur. En basiti uygulayıcıya hakaret suçunu işlersiniz. Önemli olan kitabımızın okunarak farkındalık kazanılması ve bu şekilde sürüklenmekten korunmak sözkonusu olabilecektir.

Ben konunun “suç” boyutundayım. “Manipülasyon” yoluyla suç işleme oranındaki gelişmeler şimdi hangi boyutta? Günümüz iktidarının bu gelişmedeki önemi nedir?

Maalesef hiçbir tür manipülasyonun gerek Türkiye’de gerek Dünya’nın hiçbir yerinde muhtemelen yasalarında yeri yoktur. Hepimiz gün içerisinde farkında olmadan olumsuz olmasa bile istemdışı manipülasyon uygularız. Ancak bir manipülasyonun suç sayılması için kastın varlığını ya da bu yönde kuvvetli şüpheyi ortaya koymamız gerekiyor.

Okurların yararlanacağı bir söyleşi olduğu kanısındayım. Son sözünüzü söylemenizle birlikte, ayırdığınız zaman için teşekkür ederim…

Sayın Erol diyeceğim şu ki ilerleyen zamanda yasa teklifinde bulunacağım. 2. Kitabımız için hazırlık başlamıştır. Kitabımızın ismi Manipülasyonların İnsan ve Toplum üzerindeki etkisi ve hukuki değerlendirmesi olacaktır. Herkesin olumlu ve olumsuz tüm eleştirilerine ve katkılarına gereksinim duymaktayım. Şu bir gerçek ki ne kadar empati o kadar sempati. Sevgiyle. Kendinize iyi davranın dostlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM