• DOLAR
  5,7749
  % 0,08
 • EURO
  6,3880
  % -0,18
 • ALTIN
  277,7363
  % -0,07
 • BIST
  96.363
  % 1,02
3. Örtüaltı Üzüm Festivali

3. Örtüaltı Üzüm Festivali

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Örtüaltı Üzüm Festivali’ne katıldı. 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Örtüaltı Üzüm Festivali’ne katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mezitli Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 3.’sü düzenlenen Örtüaltı Üzüm Festivali’ne katılan Başkan Seçer, hemşehrileri ile bir araya gelerek, üreticiler ile sohbet edip,  vatandaşların fotoğraf çektirme talebini geri çevirmedi.

Eski Mezitli Futbol Sahası’nda düzenlenen festivalde, Burhan Ateş ve Hüseyin Kağıt sahne alırken Mersinlilere eğlenceli bir akşam yaşattı.

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Örtüaltı Üzüm Festivali’ne, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Eski Mezitli Mahalle Muhtarı Veysel Gılıçoğlu, meclis üyeleri ve yüzlerce Mersinli katıldı.

Üzüm Festivali’nde bir konuşman Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, şunları söyledi:

“Mezitli Belediye Başkanımız ile beraber, muhtarlarımızın, üreticilerimizin katkılarıyla, birliği ve beraberliğiyle, bugün güzel Mersinimizin en güzel ilçelerinden Mezitli’de, Eski Mezitli’de, bu güzel havada hep beraberiz. Ben, bir ve beraber olmaktan her zaman çok mutlu oluyorum. İnsanların içinde olmaktan, beraber aynı havayı teneffüs etmekten, dertlenmeden, onları dinlemeden, onlarla hemhal olmaktan mutluluk duyuyorum. Bunlar bir siyasetçi için en güzel duygular olsa gerek. Ben de Neşet Başkan da böyle birer başkanlarız.

Sayın Tarhan ikinci dönemin de belediye başkanı. O da deneyimli bir siyasetçi, hatta deneyimli bir belediye başkanı artık. Allah nasip etsin, beraberce sizlere en güzel hizmetleri yapalım, Allah bizi sizlere karşı da mahcup etmesin. İkimiz de çiftçinin halinden anlayanız. Damdan düşenin halini damdan düşen anlar. Biz de çiftçinin halini anlıyoruz. Bu etkinlik önemli. Dünyada belki de her kazancı, her kuruşu helal olan, çalışma alanlarından, mesleklerinden en başta gelen çiftçilik olsa gerek. Çiftçinin her kazandığı kuruşta alın teri vardır, emeği vardır, uykusuz geceleri vardır, elindeki avucundaki nasırları vardır, tırnağının içerisindeki çamur vardır. Helal bir meslektir. Helal bir iştir.

Burada çok değerli ürünler üretiliyor. Narenciye üretiliyor, örtüaltı sebze üretiliyor. Şimdi burada festivale adını veren üzüm üretiliyor. Bunlar turfanda üretimler. Allah her bölgeye nasip etmemiş ama Akdeniz’e, bu bölgeye, bu hinterlanta bunu nasip etmiş. Birçok yerde tarım yapılıyor ama turfanda üretim bizim gibi daha mikro klima iklim kuşağında olan ve verimli toprakları olan bölgelerde oluyor. Bunun değerini bilmek lazım. Bunun değerini bilirken de biz siyasetçiler ve yöneticiler olarak çiftçinin değerini bilmemiz lazım.

Ama bu yeni dönemde beraber yapacağız artık. Büyükşehir’in de tarım sektörüne önemli katkıları olacak. Çiftçilerimize önemli katkıları olacak. Ayni destekler, nakdi destekler, kooperatifleşme konusunda onlara katkılar sunacağız. Projeler üreteceğiz.

Birlikten güç doğar. Bu memleketin başına ne geldiyse kavga edenlerden, ayrışmadan, bölüşmeden ve birbirini çekemeyenlerden geldi. Bunlara artık bir son vereceğiz. Biz aynı siyasi partideniz. Aynı siyasi partinin belediye başkanlarıyız. Zaten bizden beklenen birlik ve beraberlik içerisinde çalışmak. Ama büyükşehir belediye başkanı olarak şunun sözünün veriyorum; ‘Biz artık herkesin belediye başkanıyız.’ Bütün bize oy vermiş ya da vermemiş herkesin belediye başkanıyız ve hizmetlerimizi bu doğrultuda yapacağız. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın.

Bugün Mezitli’nin eski yerleşim yeri olan adı Eski Mezitli olan bu mahallede örtüaltı üzüm şenliğimizin 3.’sünü gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıllardaki ilk 2’sini Mezitli Belediyesi olarak yapmıştık. Bu yıl 31 Mart’taki yerel seçimlerden sonra Büyükşehir Belediye Başkanının değişimi ile mevcut şu anda aramızda olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap seçer ile görüşerek şenliğimizin bu sene 3.’sünü birlikte gerçekleştirmeye karar verdik. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Büyükşehir ile ortak projelerimiz, çalışmalarımız eş güdüm içerisinde her alanda devam edecek. Bunları göreceksiniz. El birliğiyle yapacağımız çalışmalardan elbette ki vatandaşlarımız yararlanmış olacaktır.

Milletin efendisi olan fedakâr çiftçilerimiz, yıllardır zor şartlarda Türkiye’nin ilk turfanda üzümünü çıkarmasına rağmen, hep zarar etti ama gelecek yılın hayalini kurarak üretti. Çünkü ne grev hakkı, ne sendikası vardı. Ama yılmadık biz Mezitli üzüm üreticileri olarak son 3 yıldan bu yana bir araya gelerek Türkiye’de tarıma bir örnek olacak çalışma yaptık.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM