X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü gençlerin aşılanması başladı
  • Yeni Muhalefet
  • MANŞETLER
  • 15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü gençlerin aşılanması başladı

15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü gençlerin aşılanması başladı

ABONE OL
17 Ağustos 2021 19:04
15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü gençlerin aşılanması başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığının aldığı yeni karara göre aşı olma sınırı 15 yaş ve üzerine tanımlandı. 2 doz Sinovac’ın ardından 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. doz hakkı verildi.

Sağlık Bakanlığının aldığı yeni kararlara göre, Kovid-19 aşılarına ilişkin olarak, 15 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstü kişilerin aşı olabileceği kararı verildi. Aynı zamanda 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yaptıranların tercihen 4. doz yaptırma hakkı da verildi. 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilerin aşılama süreci başladı.

Sağlık Bakanlığı, Kovid 19 aşısına ilişkin yeni kararlarada, yurt dışına çıkışta 2 doz BioNTech isteyen ülkeler olması nedeniyle, 2 doz Sinovac’ın ardından 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. doz hakkı verildi. Sağlık çalışanlarına ve öncelikli gruplara randevular tanımlandı. 4. dozlar, 3. dozdan 21 gün sonrasına tanımlandı. PCR pozitifliği sonrası aşı uygulaması 3 aydan 1 aya çekildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya dair “Bazı ülkelere girişte sadece belirli aşı türleri kabul edilmektedir. İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur. Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur” açıklamasını yaptı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.