• DOLAR
  5,6517
  % -0,13
 • EURO
  6,2673
  % -0,12
 • ALTIN
  271,9145
  % -0,08
 • BIST
  95.286
  % -0,47
1053 işletmeye 43.5 milyon TL ‘atık su’ cezası…

1053 işletmeye 43.5 milyon TL ‘atık su’ cezası…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum deniz ve akarsuları, atık sularla kirleten işletmelere son iki yıl içinde 43.5 milyon TL para cezası kesildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, evsel ve endüstriyel atık su kaynaklarıyla ilgili yönetmeliğe uymayan kişi ve kuruluşlara verilen cezalarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Önergeyi yanıtlayan Bakan Murat Kurum, ülke genelinde; 2017 yılında yapılan denetimler sonucunda atık su konusunda 709 işletmeye 21.140.378,91 TL, 2018 yılında ise 344 işletmeye 22.341.323 TL idari yaptırım uygulandığını açıkladı. Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre son 2 yılda toplam 1053 işletme para cezası aldı. Bu işletmelere verilen para cezası miktarı 43.5milyonu buldu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ayrıca, “2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan mevzuatlar kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli denetim personelleri tarafından ani, birleşik ve şikâyet üzerine denetimler yapılmakta olup, Çevre Kanunu’na aykırı faaliyet gösteren veya kirliliğe sebebiyet verdiği tespit edilen kurum, kuruluş ve işletmelere, 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. Maddesine göre idari yaptırımlar uygulanmakta, 15. Maddesine göre de faaliyet durdurma cezası verilebilmektedir” açıklamasında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Atık suların arıtılmadan alıcı ortama verilmesi yasak olmasına ve arıtma yapılma zorunluluğuna karşı deniz ve akarsularda kirlenmeler devam etmekte ve bu bağlamda kamuoyuna da dönem dönem ciddi sorunlar yansımaktadır. Doğa dengesi ve insanlığın geleceği adına çevre kirliliği, su kirliliğinin çok önemsenmesi gerekir. Göz önünde olan yerlere toplum tepkisi ile çözüm arayışı yılları almakta, doğanın dengesi bozulmaktadır. Örneğin; Niğde – Bor arası Akkaya Barajı, sulama amaçlı bir baraj olarak kullanılmakta iken şu anda kirlenme sonucu içinde canlı yaşamaz duruma gelmiş, önemli bir çevre sorunu olarak on yıldır temizlenememiştir. Koku, Niğde Merkez ve Bor ilçesinden hissedilir hale gelmiştir. Atık sularda deterjan başta olmak üzere temiz suyu kirleten ve doğaya zarar veren atıkların varlığı hem cezaları, hem denetimleri, hem de bu bağlamda eğitimi zorunlu kılmaktadır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM